Rafting Nerede Yapılır?

                Rafting, ülkemizde büyük tutkuları bulunan ve turizm açısından da oldukça önemli bir doğa sporudur. Extreme sporlar arasında yer alan Rafting, su sporlarını seven ve doğanın amansız sularında mücadele etmek isteyen bireyler için vazgeçilmez bir aktivitedir. Ülkemizde rafting sporunu icra edebileceğiniz birçok akarsu bulunmaktadır. Antalya Rafting için ideal bölgelerden birisidir. Bu bölgelerde rafting hizmeti veren birçok kuruluş bulunmaktadır. Bu kuruluşlara başvurarak bu extreme sporun adrenalini sizlerde yaşayabilirsiniz.

Türkiye’de Rafting Nerede Yapılır?

               Ülkemizde ki Rafting akarsuları, dünya çapında ün salmış bölgelerdir. Bunlardan en iyisi ise Antalya’da yer alan Köprülü Kanyondur. Köprülü Kanyon ülkemizde milli park ilan edilmiş bir bölgedir. Köprüçay ırmağının geçtiği bu verimli bölge, her yıl binlerce turisti bünyesine çeker. Bölgeyi asıl önemli kılan şey ise manzarasının haricinde bünyesinde barındırdığı bu ırmaktır. Irmağın oldukça değişken bir dokusu bulunduğu için Rafting sporu için en önemli ve en bilindik yerlerdendir. Dar patikalardan oluşan Köprüçay ırmağı, Isparta’da başlar ve 25 kilometre boyunca uzanır. Rafting haricinde maceraperestler için de oldukça keşfedilesi bir alandır.

Ülkemizde ki Rafting alanlarından en meşhurları ise;
  • Artvin – Çoruh Nehri

Artvin’de yer alan Çoruh Nehri, Rafting açısından dünya sıralamasında ilk 10’da yer alan bölgelerden biridir. 169 km’lik parkuru sayesinde her yıl rafting sporuna gönül vermiş insanları ağırlar. Ayrıca bu bölgede uluslararası Rafting yarışmaları da düzenlenmektedir.

  • Rize – Fırtına Vadisi

WWF’nin korumasında olan ve Rafting denilince ilk akla gelen yerlerden biri olan Fırtına Vadisi, özellikle Yaz aylarına doğru turist akınına uğrayan, mükemmel doğasıyla herkesi büyüleyen bir bölgedir.

  • Muğla – Dalaman Çayı

Yaklaşık 12 km uzunluğa sahip olan ve Rafting sporcularının en sevdiği bölgeler arasında yer alan Dalaman Çayı, özellikle ilk kez Rafting yapacak olan bireyler için önerilen en güzel yerlerdendir.

  • Düzce – Melen Nehri

Özellikle Bahar aylarında tercih edilen Rafting bölgelerinden olan Melen Nehri Bolu sınırında yer alır. Debinin en yüksek olduğu zamanlarda mükemmel bir Rafting sahası olan nehir, ulaşımının kolay olması ve İstanbul ile Ankara gibi kalabalık şehirlere yakın olması sebebiyle oldukça fazla tercih ediliyor.

Firmamız Truva Rafting’in fiyat ve tur programı için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir