Rafting Nedir?

Rafting” sözcüğü, “sal” anlamına gelen İngilizce “raft” kelimesinden gelmektedir. Rafting, nehirlerde 10- 6-, 4- ve 2 kişilik şişme botlar (sallar) üzerinde kürek ile yapılan bir spordur.

Raftingin tam olarak ne olduğunu anlamak için, gözlerinizin önünde fırtınalı bir nehir olduğunu hayal etmelisiniz, baş döndürücü bir hızla suları kıyı boyunca taşıyan, macera ile dolu nehrin seyri boyunca ortaya çıkan engellerin üstesinden gelme arzusunu hissetmelisiniz. Böyle bir sporun sadece eğitimli profesyoneller için olduğunu zannetmeyin yeni başlayan bir kişinin de rehberler eşliğinde bu eğlenceyi ve sporu yapa bileceğini unutmayın. Ama başlamak için, raftingin ne olduğunu iyice anlamak gereklidir. Rafting, Federasyonları olan Dünya ve Avrupa kupaları ile resmi şampiyonaları düzenlenen, bir spor türüdür.

Rafting Tarihi

Raftingin nasıl ortaya çıktığıyla ilgili bir efsane var. Saldırıların Vietnam Savaşı sırasında ilk ortaya çıktığını ve nehir arterleri boyunca hayati önem taşıyan yükleri taşımak için kullanıldığını söylenir. Bir gün bir askerler de bunu kullanmaya başlar. Nehirlerden korkmayan aksine bir adrenalin ve zevk dalgası içinde yapılan yolculu çok hızlı bir şekilde yayılarak bir eğlenceye dönüştü. Amatör anlamda öncelikle Amerika’da kullanılmaya başlanan botlar ile yapılan bu eğlence sporu 1970’li yıllarda kurumlaşarak akarsularda yapılmaya başlandı. Ülkemiz ise 1982 yılında Çoruh nehrinde keşif amaçlı bir grubun yapması ile resmen tanışır. Gün geçtikçe bir çok nehri etkisi altına almaya başlayan rafting günümüzde milyonlarca insanın yaygın bir eğlence ve macera aktivitesi haline dönüşmüştür.

Antalya’da Rafting

Antalya’da Dim Çayı, Manavgat Çayı, Beşkonak Köprü çay Köprülü kanyon mevkiinde birçok rafting firması bulunmaktadır. Her spor dalında olduğu gibi raftingin de farklı zorluk aşamaları vardır. Birinci, ikinci ve üçüncü aşamalarında sanıldığı gibi tehlikesi olmayan bu spor akarsu sporlarının en çok ilgi gören dalıdır. Truva Rafting uzman rehberi ile size ve yakınlarınıza bu adrenalini yaşatabilir.

Yorumlar

  1. Ilk fırsatta yapmak istiyorum. Çok eğlenceli görünüyor.

  2. Mükemmel. Kesinlikle tavsiye ederim.

  3. Gerek personeli ile gerekse yemekleriyle Beşkonakta tek adres.Raftingde heyecan arayanlar mutlaka Truva raftingi tercih etmelidir

  4. Very georgeous nature! I’m pleased with water sports and like to visit.

  5. Sevimli yer, insallah ziyaret etmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir